A frissítés lehetősége függ attól, hogy hogyan telepítettük rendszert, amit lehet disk-based (install-system parancs) és image-based (install-image parancs) módban is telepíteni. Az OS image kezelés a hatos verziók újdonsága volt, image alapon sokkal rugalmasabb felállást kapunk, egyszerre több image-ünk is lehet feltelepítve, amelyek közül a boot menüben kiválaszthatjuk, melyiket futtatnánk. Minden image-hez külön, független konfiguráció tartozik, amit importálhatunk, exportálhatunk az image-ek közt.
Úgy tűnik, hogy a fejlesztők is inkább az image alapú irányt szeretnék hosszabb távon továbbvinni: a 6.3-as kiadásban ugyanis már nincs lehetőség a frissítésre a disk-based telepítés esetében a full-upgrade paranccsal. Nem lennék meglepődve, ha néhány kiadás múlva teljesen ki is kopna a rendszerből disk-based telepítési lehetőség.
Hogyan néz ki egy image alapú telepítés? Nagyjából úgy, mint akármelyik live Linux. Felkerül a merevlemezre vagy flash memóriára a bootloader (sima GRUB2), illetve minden egyes feltelpített Vyatta image-hez készül egy könyvtár, amiben négy fontos dolog van: a legnagyobb falat az adott image (egy squashfs fájlrendszer, kb. 190MB), aztán van itt még a rendszer bebootolásához egy kernel, az intitrd és egy live-rw nevű alkönyvtár.
A bekapcsolás után a bootloader betölti a kiválasztott image-hez tartozó kernelt, majd az initrd-n keresztül behúzza az adott image-hez tarozó squashfs read only fájlrendszert (ez egyetlen image fájl a tényleges, fizikai fájlrendszerünkön), végül unionfs-sel összefésüli a squashfs tartalmát a már említett live-rw könytár tartalmával. Minden squashfsbe "fagyasztott" állapothoz képest történő változás fizikailag ebbe a live-rw könyvtárba kerül, többek közt a felhasználó által létrehozott konfiguráció is, ám az unionfs a végfelhasználó elől ezt teljesen elrejti, a felhasználó csak a hagyományos UNIX fájlrendszerstruktúrát látja a rendszer működése közben.
Mindezekről, hogy squashfs így, meg unionfs úgy, initrd erre, bootloader amarra, a Vyatta felhasználónak semmit sem kell tudnia, annyi féle Vyatta szoftver image-t tarthat a gépén, amennyit az elbír, az a néhány dolog, amit érdemes megjegyezni a következő:
- Ha jön az új Vyatta verzió, akkor az legegyszerűbben az add system image http://www.vyatta.com/downloads/verzioszam.iso paranccsal telepíthető. A rendszer az ISO fájlból kimásolja a squashfs image-t és a többi tartozékot. A folyamat közben felajánlja az éppen futó image-hez tartozó konfiguráció átmásolását az új imagehez (bemásolja az ahhoz tartozó live-rw könyvtárba, a felhasználó számára persze az unionfs-en keresztül mutatott konfiguráció mindig a /config könyvtárában lesz megtalálható).
- A rendszer bootolásakor kiválasztható, hogy melyik image-t szeretnénk futtatni, az alapértelmezett a set system image default-boot <image neve> paranccsal adható meg (ez beállítja a GRUB-ot).
- A már nem használt image-től a delete system image <image neve> paranccsal lehet végleg megszabadulni.
- A konfiguráció másolható a különféle image-ek közt, például az épp futó image-ről a "VPNteszt" nevű másik image-be így másolható át: copy file running://config/ to VPNteszt://config/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése