- 2960-ason statikus routolás (igen!)
- 3560-ason PBR
- 3560/3750-esen IPv6 routeolás
A CAM vagyis Content Addressable Memory olyan jószág, amely a neki átadott adatot (switchnél MAC címet) keresi meg a memóriaterületen és visszatér azzal a címmel (switch esetén portindex) ahol egyezést talált. A RAM-ok épp fordítva működnek: az általunk megadott címről olvasunk ki adatot, és nem az adattal keressük ki a címet. A switchek a CAM memória segítségével tudják villámgyorsan, hardveresen megállapítani, hogy mely portjukra kell az adott cél MAC című keretet továbbítani.
A TCAM-ok, azaz ternary, hármas CAM-ok a bináris CAM-októl eltérően, amelyek csak nullákat vagy egyeseket képesek tárolt adatként elfogadni, használnak egy harmadik, "nem számít" állapotot is az adat tárolása során. A TCAM ideális memóriatípus a például a route táblákban való keresések hardveres gyorsítására. Ha CPU-val végezzük a route táblában való keresést, akkor a cél IP-t össze kell ÉS-elgetni a route tábla minden egyes bejegyzéséhez tartozó maszkkal, majd az így megkapott hálózatcímet összehasonlítani az adott route bejegyzéssel, amíg egyezést nem találunk. A TCAM esetén a megfelelő biteket (a route tábla bejegyzéseinek host bitjeit) "nem számít" állapotban tárolva a továbbítandó csomag cél IP-je azonnal illeszkedik a megfelelő bejegyzésre, így nem kell minden egyes route tábla bejegyzéshez ÉS műveleteket majd egy összehasonlítást is elvégeztetni a CPU-val.
Ha a CAM megtelik egy switchben, akkor az eszköz nem tud új MAC címeket betanulni, így a még nem ismert eszközök MAC címeivel érkező kereteket minden portján továbbítani fogja, azaz floodolja. Ha a TCAM telik meg, akkor az újabb, a TCAM-be már nem férő route bejegyzések feldolgozása CPU-ból történik meg, ami jelentős terhelést ró az általában nem túl izmos switch CPU-ra. Minkét esetet érdemes elkerülni, ebben segít a Cisco switcheken az SDM template, hogy a rendelkezésre álló CAM és TCAM erőforrásokat az igényeinknek megfelelően, hatékonyan tudjuk a felhasználási területek közt szétosztani. Az ezzel kapcsolatos két legfontosabb parancs a "sh sdm prefer" enable módban, illetve az "sdm prefer" konfig módban. A template módosítás után mindig újra kell indítani az eszközt a beállítások érvényre jutásához.
DEVICE#show sdm prefer
The current template is "desktop routing" template.
The selected template optimizes the resources in
the switch to support this level of features for
8 routed interfaces and 1024 VLANs.
number of unicast mac addresses: 3K
number of IPv4 IGMP groups + multicast routes: 1K
number of IPv4 unicast routes: 11K
number of directly-connected IPv4 hosts: 3K
number of indirect IPv4 routes: 8K
number of IPv4 policy based routing aces: 512
number of IPv4/MAC qos aces: 512
number of IPv4/MAC security aces: 1K
DEVICE#conf t
Enter configuration commands, one per line. End with CNTL/Z.
DEVICE(config)#sdm prefer ?
access Access bias
default Default bias
dual-ipv4-and-ipv6 Support both IPv4 and IPv6
routing Unicast bias
vlan VLAN bias
A poszt elején említettem, hogy az SDM template módosításával a Cisco 2960-asok is Layer3-as képességekkel ruházhatók fel, egy volt kollégám mutatta ezt kb. másfél éve. Csodákra azért ne számítsunk, a 2960-ason nem lesz se PBR, se dinamikus routeolás, statikus route-okból is csak max. 16 darab, kizárólag SVI interfésszel. Szoftverigény: legalább LANBASE 12.2.55 IOS.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése